Loading...
Uncategorized

Oyun Tabanlı Eğitim – Geleceğin Çocuklarına

Oyun Tabanlı Eğitim
Oyun Tabanlı Eğitim

Günümüzde çocuklar ellerinden düşmeyen tabletleri, başlarından kalkmadıkları bilgisayarları ve oyunları ile dikkat çeken bir nesil. Anne/Baba’nın kullanamadığı telefonları kullanıp, tüm özelliklerine kadar bilen bu nesle teknoloji yasağı koymaya çalışmak, onları bundan uzak tutmaya çalışmak sadece geçici bir süreç olacak, onların gelecekteki hayatlarına ulaşmalarına bir gecikme ekleyecektir. Gözden kaçırdığımız noktaysa oyun oynayarak fazla zaman geçirmelerine kızmak yerine oynadıkları bu oyunların eğitim amaçlı kullanılabileceğini farketmek. Sizin oyunda koyduğunuz eğitim amaçlı küçük hedefleri çocuklar oyunun içinde grafiklerle ve uygulamalı olarak öğreneceklerdir ve oyunu sevdikleri için bu işlemleri, bu yüzden de oyun tabanlı eğitim modelini de farkında olmadan seveceklerdir. Kendilerinin ders çalıştığını farketmeden derslerini pratik edebileceği bir çok teknoloji platformu bulunsa da, ülkemizde bu konuda büyük bir bilgisizlik ve çeşitlilik yetersizliği var.

 

Oyun Tabanlı Eğitim Modeli – Çocuklarınızın Eğlencesi Geleceği Olsun

Oyun tabanlı eğitim neden mantıklı diye soracak olursak:

-Çocuklar oyunları severler
-Oyunların grafiği ve verilen görevler, aşamalar ile oyunun akışında zamanın nasıl geçtiğini, yapmaları gereken şeyin ne kadar uğraştırdığını farkında olmazlar ve zorluğu ne olursa olsun yeterince eğlenceli olduktan sonra buna ulaşmaya çalışırlar.
-Sizin ekleyeceğiniz görevler, aşamalar oyundan daha da hoşlanmalarını, daha akıcı bir şekilde bu aşamaları geçmelerini sağlayacaktır
-Çocuklara birçok şey anlatabilirsiniz ama ilgi duymadıkları sürece anlattıklarınızdan hiçbir şey öğrenmezler, hatta dinlemezler
Dolayısıyla görev olarak verdiğiniz ders (Örnek: Matematik) çocuğunuz için hem eğlenceli bir hal alacak, hem de daha istekli olarak ve daha temel alarak öğrenmelerini sağlayacak.
Şimdi gelelim bu oyun tabanlı eğitimi nasıl uygulayabileceğinize. Oyunun içine hedefler olarak örneğin (Minecraft oyunu için) dağda bir patika, mağarada bir yol oluşturabilir, bu yollar üzerine de öğretmek istediğiniz konu hakkında küçük bir oyun aşaması (oyunlarda level olarak geçer yani seviye) ekleyebilirsiniz. Minecraft üzerinden gitmek isterse çocuğunuza bu oyun üzerinden çarpma, toplama işlemlerini ve asıl önemli olan bu işlemlerin mantığını çok güzel bir şekilde öğretebilirsiniz çünkü bu işlemleri sadece dinleyip görmeyecek, kendisi uygulayacak.
Bunun dışında kendiniz leveller oluşturmaktansa özellikle günümüzde tablet ve telefonlara cihazınızın mağazasından indirebileceğiniz eğitim amaçlı hazırlanmış oyunlar mevcut ancak bu oyunların sayısını ve niteliğini ben yetersiz buluyorum.
Oyun Tabanlı Eğitim
Oyun Tabanlı Eğitim

 

Küresel Yazılımcı İhtiyacını Yeni Nesil Karşılayacak

Ayrıca bu duruma farklı bir boyut da eklemek gerekirse yeni nesil ve gelecek nesiller her gün ilerleyen, günden güne de hayatımızı daha fazla etkileyen teknolojinin içinde yaşayacaklar dolayısıyla bir kişi teknolojiyi kullanmayı, oluşturmayı ne kadar erken öğrenmişse o kadar avantajlı durumda olacak.Aileleri, bu konuda bilgi sahibi insanlar çocukları iyi yönlendirilirlerse ileride meslek olarak dahi bu alanda ilerleyebilirler. Teknoloji insanları her ne kadar sanal bir dünyaya soktuğu için belirli bir sınırda dursa da şu anda geliştirilmekte olan gözlükler, sensörler sayesinde hayatımızın içine görüntüleriyle dahil olacaklar. Bu da teknolojiyi oluşturabilen, biçimlendirebilen insanlara farklı bir dünya yaratma, dünyayı estetik hale getirme olanağı veriyor.
Batı ülkelerinde ve bazı birkaç ülkede daha (ülkemizde de birkaç okulda var) çocuklar programlama (elektronik cihazlar için program, oyun yapımı) derslerine katılıyorlar ve bu yeni başlatılan uygulama şu anda çok büyük destek görüyor çünkü dünyada teknoloji alanında özellikle de programlamada (yazılım sektöründe) dünyanın karşılayamadığı bir nitelikli çalışan ihtiyacı var ve bu ihtiyaç yeni nesil doğru yönlendirilemezse giderilemeyecek. Bu durum da her şeye küçük yaşlarda erişebilmeye başladığımız bu zamanlarda bu küçük insanlara daha fazla sorumluluk yüklüyor ve geleceklerini şekillendirmeleri için erkenden bir fırsat doğuruyor.
Özetlemek gerekirse, çocuğunuzu ilgi duyduğu oyunlardan, teknolojiden uzaklaştırmak, her fırsatta kısıtlamaya çalışmak yerine onu doğru bir şekilde yönlendirirseniz derslerinde, geleceğinde çocuğunuza bir avantaj, belki de geleceğini değiştirecek bir fırsat kazandırmış olursunuz.
Sonraki yazılarımızda çocuklarınızın eğitimi amacıyla kullanabileceğiniz uygulama ve sitelerin adreslerini sizlerle paylaşacağız.
İlgili  Çarpma İşlemi: Japon Çocukların Çarpma Yöntemi ve Türkiye'de Çarpma İşlemi
One comment
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin