Loading...
Tasarım

Mission E – Porsche’un 600 Beygirlik Elektrikli Arabası Tesla’ya En Büyük Rakip

 

Alman araba firması Porsche‘un yeni konsept otomobili Mission E 600 beygirlik motor gücü ve 15 dakikada %80 şarj olabilme özelliğiyle Tesla’nın şu anda en büyük rakibi gözüküyor.  Mission E’nin özellikleriyse Tesla’ya fazlasıyla endişe vermeye yetecek düzeyde.

 

 

İç ve Dış tasarımıyla BMW i8’den beri tasarlanan en iddialı arabalardan birisi olan Mission E, akıcı çizgileriyle etkileyici ve cesur bir duruşa sahip. Porsche’un klasik çizgileriyle modern tasarımını birleştirdiği bir arabanın ne kadar güzel olabileceğini Mission E gözler önüne sermekte.

İlgili  Illüstrasyon ve Ilham Kaynağı #5

 

Mission E hybrid yarış arabalarında kullanılan sisteme benzeyen iki elektrikli motorundan 600 beygirlik güç alıyor ve  3.5 saniyede 100 km/s hıza, 12 saniyede 200 km/s hıza ulaşabiliyor. Tesla Model S serisinin 2.8 saniyede 90 km/s hıza ulaştığını biliyoruz ancak Mission E özellikleri ve Porsche’un tecrübesiyle Tesla’nın en büyük rakibi olarak gözüküyor.

 

 

800 V’luk sürüş sisteminin 500 km menzile sahip olduğu tahmin ediliyor. Ancak menzil konusunda asıl etkili olan Porsche’un hızlı şarj sistemi. Yazımızın başında da bahsettiğimiz sistemde Porsche arabayı %80 şarj etmenin 15 dakika sürdüğünü söylüyor. Telefonlarımız bile bu hızda şarj olamıyorken bir arabanın bu sürede şarj olabilmesi gerçekten etkileyici olacak gibi gözüküyor. 15 dakikalık şarjla 400 km yol alabilen bir araba, geleceğin, teknolojinin bu ivmesinin bizi heyecanlandırdığı nokta da bu!

İlgili  Dans ve Mimari - Kyveli Anastasiadi

 

 

Mission E’nin her şeyi hazır olsa bile üretimine henüz karar verilmemiş durumda. Porsche bu yılın sonunda konsept arabasının üretilip üretilmeyeceğine karar verecek ancak üretilecek olsa bile Mission E’nin 2019’dan önce yola çıkacağını zannetmiyoruz. Yani bu mükemmel araba her ne kadar Tesla’nın en iyi rakibi olsa da katetmesi gereken uzun bir yolu var. Ancak tasarımının dahi tek başına heyecanlandırıcı olduğu ortada.

Mission E’den daha fazla resim ve tanıtım videosu yazımızın devamında:

 

 

Ve tanıtım videosu:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin