Loading...
Tasarım

McLaren Formula 1 Konsept Arabası: MP4-X

Formula 1 yarışları diğer sporlardan farklı olarak katı kurallar altında tamamen gelişmeye dayalı olan bir spordur. Ekipler arabalarını adım adım geliştirerek diğer yarışmacılara karşı ufak avantajlar, milisaniyeler kazanmaya çalışırlar. McLaren’ın “geleceğin içine dikkatli bir şekilde baktıkları” tasarımıysa işte burada devreye giriyor ve ortaya McLaren Formula 1 Konsept Arabası çıkıyor.

McLaren Formula 1 Konsept Arabası
McLaren Formula 1 Konsept Arabası

McLaren MP4-X tamamen elektrikle çalışan bir F1 aracı. Frenlemelerden ve aracın üzerinde bulunan solar panellerden elektrik üretebiliyor ve McLaren piste aracın giderken şarj olması için gerekli alanların da yapılacağını belirtiyor. Bir başka deyişle, gelecekte F1 yarışlarının sıfır CO2 emisyonuna sahip olacağı da söylenebilir.

İlgili  Bulbing: Hayatınızı Aydınlatın
McLaren Formula 1 Konsept Arabası
McLaren Formula 1 Konsept Arabası

Bir başka tasarım odağıysa, sürücü kokpiti. Kokpitin üzerinde, şu anda FIA tarafından da değerlendirilen, sürücüyü koruyan bir kabin camı var. Uçak kokpitlerine benzer şekilde yerleştirilen kokpit camındaysa sürücünün görüşünü düzeltecek görüntülerin olabileceği düşünülmüş.

Göze çarpan diğer tasarım noktasıysa McLaren Formula 1 Konsept Arabası MP4-X sürücünün aracı el hareketleriyle veya düşünceleriyle kontrol edebileceği bir F1 yarış aracı. Sürücüler sert direksiyonları, karmaşık özelliklere sahip tuşları kontrol etmekle uğraşmadan yarış içerisinde kendilerini tamamen yarışmaya verebilecekler ve aynı zamanda uçaklarda pilotların taktığı kullandığı gibi kasklarının önünde bulunan yüzeyde olacak kamera ve aracın durumu hakkındaki birçok görüntüyle yarışı daha hakim olabilecekler.

İlgili  İnsanı Mutlulukla Saran 10+ Ağaç Tünelleri
McLaren Formula 1 Konsept Arabası
McLaren Formula 1 Konsept Arabası

McLaren Formula 1 Konsept Arabası MP4-X’te neyse ki lastikler değişmeden duruyor, diyemiyoruz. Lastiklere çok yakın duran çamurlukların içinde sensörler bulunuyor. Bu sensörler sayesinde lastiğin durumu, sıcaklığı ve hatta patlaması sürekli olarak denetlenerek yarış ekibine bildiriliyor.

McLaren MP4-X’ten daha fazla fotoğraf:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin