Loading...
Kendin Yap

Mini Taş Havuzu Yapımı

Eviniz güzel yapan şeylerden biri bahçedir. Her mevsim farklı farklı çiçekler, meyve ağaçları, bahçe süsleri, belki bir köpek kulübesi bahçenize renk katar. Şimdi çok ufak bir projeyle karşınızdayız. Yapımı birazcık zor olabilir ama görüntüsü bence vazgeçilmez. Doğal taşlar ve üzerinden akan berrak su bahçenizin bir köşesinde bulunmalı bence. Hadi kolay gelsin.

Malzemeler:

– Sumak pompa (Su altına batabilen)
– (12.70 mm) bakır boru
– Büyük kap
– Taşlar
– Küçük kaya
– (12.70-12.70 mm) dişli adaptör
– (12.70 mm) küresel vana
– Sert koruyucu ( örgülü alüminyum tel ya da ızgara )
– Ahşap kompozit
– Drenaj çakılı
– (25.4 mm) Pvc boru


Mini Taş Havuzu Yapımı

1- Bel küreği ile, kaptan 5 cm daha derin bir çukur kazın. Çimleri korumak için kazdığınız toprağı el arabasına ya da muşambaya dökün. Çukur ile en yakın çıkış yeri arasında dar bir siper kazın.

İlgili  Kahve Fincanı Boyama


2- Çukura drenaj çakıllarıyla 5 cm kalınlığında bi yatak oluşturun. Çakılın üstüne kabı yerleştirin. Çukurun kenarından çıkışına kadar olan mesafeyi ölçün. Bu uzunluk için PVC borudan bir parça kesin. Sonra pompanın fişinin kablosunu borudan geçirin ve fişin en ucuna bantlayın. Sonra borunun üzerine toprak atın ve kapatın.


3- Pompayı kabın içinde ortalayın. Koruyucuyu çukurun üzerinde örtün. Pompanın çıkış yerini ve fişe yakın bir yeri işaretleyin.


4- Merkezde 2.5 cm genişliğinde daire kesin. Daha sonra kabın içine ulaşabileceğini boyutta işaretlediğiniz diğer tarafı iki yandan kesin. Pompayı çıkartın.


5- Bakır boruyu 10 cm kesin. Küresel vananın ucundaki parçaları sökün. Borunun uzun bölümü üzerine vidayı bir somun kaydırın, daha sonra demir halkayı kaydırın. Küresel vananın bir ucunu boruya takın, sonra vananın üzerine yüksük üzerinde somunu sıkın. Aynı şekilde vananın diğer ucuna borunun kısa kısmını takın, pompa çıkışı üzerine adaptörün yivli ucunu vidalayın. Sıkıştırmanın ucunu parçalara ayırın ve somunu kaydırın. Ardından borunun kısa ucundaki demir halkayı. Pompayı boruya sıkıştırın. Ayarlanabilir bir anahtar kullarak, her üç sıkıştırma somunu fazladan bir çeyrek döndürün. Kabın dibine 5 cm olana kadar çakıl taşı dökün. Boruyu geçirdiğiniz pompayı kabın merkezine koyun. Koruyucuyu yerleştirin ve borunun çıkışına göre ayarlayın.

İlgili  19 Birbirinden Güzel İplik Sanatı Tasarımı


6- Bir testere kullanarak, her iki tarafa da ulaşabileceğiniz şekilde kompozitleri kesin. Koruyucunun üzerine yerleştirin.


7- Taşları daha estetik göstereceğiz şimdi. Taşları büyüklüklerine göre sıralayın. Matkap kullanarak taşların düz tarafını delin. Bütün taşları bu şekilde delin. Matkap yakınında bir kova su tutun. Zaman zaman taş üzerine biraz serpiştirin, ayrıca maktabın bitslerini de serin tutabilirsiniz.

8- Taşları bakır borunun üzerine geçirin ve dengeleyin. Taşların bittiği kısma işaret koyun. Taktığınız son taşı çıkarın, işaretlediğiniz noktanın yaklaşık 0.5 cm altından bakır boruyu kesin ve taşı tekrar takın. Pompanın üzerine su ekleyin. Vanayı açın, pompayı takın, açın ve akışını kontrol edin. Küresel vana ile basıncı ayarlayın.

İlgili  Telden Balerin Yapımı


9- Şimdi taşların boşluklarına küçük taşlar koyarak dengesini sağlayın. Kalıcı bir düzenleme yapmak için, boşluklara silikon da sıkabilirsiniz. Koruyucuyu da küçük taşlarla kamufle edin ve suyu açın.
İpucu: Kaptaki su seviyesini düzenli olarak kontrol edin, özellikle sıcak havalarda. Pompayı su altında tutmak için suyunu sürekli yenileyin.


İşte bahçenize renk katacak, baktıkça sakinleşeceğiniz taş ünitesi hazır! Hepinizin emeğine sağlık, güzel günlerde güzel bahçenizde güle güle kullanın. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin