Loading...
Dekor - EşyaKendin Yap

Kumaştan Bardak Altlığı Yapımı

Kumaştan Bardak Altlığı Yapımı
Kumaştan Bardak Altlığı Yapımı

 

Bardak altlıklarınızı dışarıdan almaktansa Kumaştan Bardak Altlığı Yapımını deneyerek istediğiniz renkte, istediğiniz büyüklükte yapmayı tercih ediyorsanız bu yöntemi kesinlikle öğrenmelisiniz. Evinizde bulunan fazla kıyafetlerinizle, kumaşlarınızla yapabileceğiniz bu bardak altlığı yapımının tekniğini bir çok kendin yap projesinde kullanabilirsiniz.

 

Malzemeler:

-Bez/Kumaş/Kıyafet’ten Elde Edilmiş İpler veya kalın İp(Kumaş vb. bu ürünleri 2 cm aralıklarla keserek bu kumaş parçalarını kıvırarak ip olarak kullanabilirsiniz)

-Mukavva/Karton (10×10 cm)

-Makas

-Dikiş İpi

-Büyük Dikiş İğnesi

 

Kumaştan Bardak Altlığı Yapımı Yapılışı

(Aşağıdaki resimde tüm adımlar görsel olarak anlatılmıştır.)

İlgili  Şişedeki Okyanus

10×10 cm’lik kare mukavva parçasını 0.5 cm aralıklarla işaretleyin. Aynı işlemi karşı tarafına da uygulayın ve çizgilerinizi baştan uca birleştirerek 0.5 cm aralıklı bir çizgili mukavva elde edin.

Ardından elde ettiğiniz çizgilerin üstünden geçerek(dikeylemesine) kenardan 0.5 cm uzaklıkta bir çizgi daha çizin, karşı tarafında da aynı şeyi tekrarlayın. Kare mukavvanız aşağıdaki şekilde görünecektir.

Elinizdeki çizgili mukavvanın kenarında her çizgiyi dikey çizgiye gelene kadar kesin(resimdeki gibi).

Ardından iğne yardımıyla kumaş parçalarınızı iplerin bir altından bir üstünden olacak şekilde geçirmeye başlayın ve mukavvayı komple kumaşınızla doldurun (ilk kumaşınızı geçirmeyi başlarken ilk ipin altından geçirin)

İlgili  Boncuklardan Bileklik Yapımı

Mukavvanızdaki son sırayı da tamamladıktan sonra artık sıra dikişinizi tamamlamaya geldi. Sonraki ipliklerin hizasından kumaş parçalarını bir altından bir üstünden dikiş ipiyle tutturun ve düğüm atarak kumaşlarınızı sabitleyin. Ardından parçaların fazlalıklarını makasla keserek hepsinin aynı hizada göründüğünden emin olun.

Son adım olarak mukavvayı iplerimizin altından çıkarmak için iğne yardımıyla ipleri mukavvadan tek tek kurtarıyoruz. Bir tarafı kurtardığınızda diğer tarafı direkt olarak çıkarabiliyor olmalısınız.

Ve bardak altlığınız kullanıma hazır. İyi günlerde kullanın 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin