Loading...
Çocuk

Sopalı At Yapımı

[masterslider id=”10″]

Bugün ne yapsam diye düşünüyorsanız gelin kullanmadığınız , eskimiş ya da küçülmüş kıyafetleri güzel geri dönüşüm projeleriyle değerlendirelim. Tişörtten tutun kota, kazağa hatta çoraba kadar birçok kıyafetinizi istediğiniz şekilde geri dönüştürebilirsiniz. Çoraplar geri dönüşüm için en güzel seçimlerden birisi bence. Hem desen seçeneği çok fazla hem de güzel renkteki çoraplarla birbirinden güzel şeyler tasarlayıp, kullanışlı birer eşyaya dönüştürebilirsiniz. Mesela yumuşak, renkli, peluşlar. İhtiyacınız olan tek şey aslında çoraplar. İçini elyafla, pamukla doldurarak çocuğunuz için vazgeçilmez bir oyuncak yapabilirsiniz. Çocuklar belli yaşlarda, oyun çağlarında sürekli yeni şeyler keşfetmek ister. Dışarıdan alacağınız oyuncaklar çoğu zaman onlara yetmez. Bu yazının size güzel fikirler katabileceğini düşündük. Sopalı at yapımını anlattık. Resimli açıklamalarla birlikte siz de çok keyifli bir şekilde çoraptan at yapımını öğrenebilir, çocuklarınızla birlikte bu keyifli geri dönüşüm projesini yapabilirsiniz. Önceden yazdığım gibi çocuklar yeni şeyleri keşfetmeye çalışır, bu dönemde siz de çocuğunuza el becerilerini geliştirmesinde yardımcı olabilirsiniz. Tasarım hakkında düşünmelerini sağlayabilir, çoraptan sopalı at yapımı ile farklı bir bakış açısı kazandırabilirsiniz. Çocuklarınızın seçimlerine kulak vermelisiniz. Örneğin bu projede onlara seçenekler sunun. Çorapların renklerini onlar seçsin. Sopalı at yapımını çok sevecekler. Hem el becerilerini geliştirmeye yardımcı olacak hem de çok eğlenecekler. En azından biz öyle umarak bu yazıyı yayınlıyoruz. Çocuğunuzla birlikte yaptığınız bu oyuncaklar onun en değerli oyuncağı olacak. Yeni ve farklı şeyler yapmak için istekli olacaklar.

İlgili  Minions Kitap Ayraçları


Malzemeler:
1- Büyük boy çorap
2- 2 tane renkli büyük düğme
3- 2 tane küçük siyah düğme
4- Elyaf
5- Sağlam beyaz ip
6- Sağlam koyu renk ip
7- Kalın büyük iğne
8- Tığ
9- Kalın yün ip (Yele için)
10- Artık yün ip (İşlemek için)
11- Pamuk iplik
12- Suni deri
13- Yaklaşık 1 metre, kalın polyester ip (Yular için)
14- Keçe (Kulaklar için)
15- 2 tane anahtar halkası
16- 2 tane çan
17- Eski süpürge sopası

Sopalı At Nasıl Yapılır

1- Çorabı elyafla doldurun. Bunun için teki kaybolmuş veya eski çorapları kullanabilirsiniz. Çorabı sopaya pamuk iplikle sabitleyin.

İlgili  Tahta Üzerine Portre Yapımı


2- Kalın yün iple yeleyi yapın. Bunun için tığla ipi çoraptan geçirip çift düğüm atın. Yelenin yeri size kalmıi, ister başın tam tepesinden yapın, ister biraz altından.


3- Atın gözleri için kalın büyük iğneyi ve düğmeleri kullanın. İç içe dikin ve gözlerin simetrik olmasına özen gösterin.


4- Atın yularını burun kısmına alt ve üstte olmak üzere, sağlam koyu renk ip ile suni deriyi şerit şeklinde dikin. Elinizde deri yoksa kullanmadığınız kemerler de aynı işlevi görebilir. Daha sonra alt ve üst kısmı yanlardan anahtar halkasıyla birleştirin ve çanları ekleyin. Bir de boyun tarafına aynı şeritten yapın. Yuların üstünü artık yün iplerle şekil çizerek süsleyebilirsiniz.

İlgili  Bebeğiniz İçin Karpuz Desenli Önlük Yapımı


at3

5- Kulaklar için farklı renk iki keçe kullanacağız. Biri daha büyük olacak şekilde keselim. Daha sonra iç içe kulak şeklinde büküp, yelenin yanından dikelim.

at4

6- Atın ağız kısmı için koyu kalın ipi kullanın. İki yana eşit şekilde ipleri uzatın dikin. En son şekil vermek için ipleri biraz çekin.


at6

7- Şimdi birde çocuğumuzun tutması için yuların yanındaki anahtar halkalarına, kalın polyester ipi düğümleyelim. İşte el emeğiniz hazır!
İsterseniz detaylar da ekleyebilirsiniz, sizin yaratıcılığına kalmış. Sopayı rengarenk boyamak, atımızı daha eğlenceli gösterebilir. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin