Loading...
DenemelerEdebiyat

Kadınlarımız

Geçenlerde bir anket yapıldı üniversitemizde.Kadınlar çalışmalı mı yoksa evde oturup çocuk bakıp ev işleriyle mi uğraşmalı?

Maalesef üzülerek söylüyorum üniversite okuyan,ilerde doktor,öğretmen vs. olacak bu gençler kadının evde oturması gerektiğini söylemişler.

Hayır diyorum güzel arkadaşım.

İsyan edercesine haykırarak söylüyorum hayır.

Kadınlar çalışmalı.

Evet kadınların çalışması gerekiyor.Kadınlarımız sosyal hayatta,mesleki hayatta ne kadar etkin olurlarsa toplumumuzun kültürel mirası da bu etkinlik ve üretkenlikten o kadar çok olumlu bir şekilde etkilenecektir.
Eğer gerçekten gelişmiş bir toplum yapısı istiyorsak-ki çocuklarımıza yapabileceğimiz en büyük iyilik onlara yaşanabilir bir dünya bırakmaktır-bunu ancak araştıran,öğrenen,üreten insanlarımızla yapabiliriz.
Kadınlarımız ünlü şairin deyimiyle soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen kadınlarımız dört duvar arasına sıkıştıkları müddetçe bilinçleri karanlık,korkak,emir ve itaatlere uymaktan başka hiç bir fikri olmayan,bir hayvan kadar değer görmeyen varlıklar haline gelecekler.Hangi çocuk annesine böyle vasıfları uygun görebilir?
Millet olarak çocuklarımızı yabancıların önünde el pençe divan başları eğik görmek istemiyorsak onları iyi yetiştirmek zorundayız. Ve biz biliyoruz ki bir çocuğun ilk öğretmeni annesidir.
Kadınlarımız,bilimde,sanatta,siyasette,
sosyal ve mesleki hayatta etkin ve üretken olmalılar.
Biz müslümanlar olarak çağımızın en çok zulme uğrayan topluluklarından biriyiz.
İşte bu yüzden bilgiye herkesten daha çok ihtiyacımız var.
Matematiği,fiziği,kimyayı,biyolojiyi,tarihi,edebiyatı,sanatı,teknolojiyi bilmek , herkesten daha iyi bilmek zorundayız.
Ve bu gelişmiş daha doğrusu var olan potansiyeli açığa çıkarmış toplumu oluşturmak için topyekün hareket etmemiz gerekir.
Kadın,erkek,genç,yaşlı demeden bilginin peşinden koşmalıyız.
İnsana ve evrene dair birşeyler bilmek çağımız gereği zalimin zulmüne karşı bir savunma aracı değildir. Böyle anlarsak hata etmiş oluruz. 
Edinmemiz gereken amaç aslen şudur:özümüze dönmek.
Özümüze dönmek kavramını başka bir yazıda daha detaylı anlatmayı planlıyorum.
Çok fazla şey söyleyip başınızı ağrıttım.
İyi günlerde kalın.

İlgili  İki Farklı Kişiyim

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin