Loading...
Teknoloji

Akıllı Telefonlar ve Tabletlerdeki Gece Modu Uykunuzu İyileştiriyor Mu?

Akıllı telefon ve tabletlerdeki gece modu mavi ışıkları yumuşak renklere çevirerek uykunuzu gerçekten iyileştiriyor mu? Uyumadan önce ışık altında geçirdiğimiz zamanda ışık vücudumuzda melatonin hormonu salgılanmasını engelleyerek uyumanızı geciktiriyor ve vücudunuzun saatini engelleyerek uyumanızı, uyku kalitenizi kötüleştiriyor. Akıllı telefonlar ve tabletlerin ekranlarındaki ışığın uyumadan önce aynı etkiyi yarattığı düşünülüyor.

akıllı telefonlar ve tabletlerdeki gece modu

Işıklı bir odada uyumadan önce zaman geçirmeniz melatonin hormonu salgılamasını düşürerek  vücut saatinizi (sirkadiyen ritminizi) engellediği ve uykunuzu kaçırdığı deneyler sonucu gözlemlenerek kanıtlanmıştı, the Journal of Endocrinology & Metabolism yayınladığı makaleyi inceleyebilirsiniz.

İlgili  Tesla'nın Sürücüsüz Otomobil Güncellemesi / Devrimi

 

Akıllı Telefon ve Tablet Ekranlarındaki Işığın Uykuya Etkisi

Akıllı telefonların ve tabletlerin, bilgisayarlarınızın, vb. cihazların ekranlarından yayılan ışık da aynı etkiyi yaratıyor. Işık gözünüz tarafından algılandığında beyin güneşe baktığınızı düşünüyor ve melatonin hormonu salgısını engelliyor. Melatonin hormonu salgısının uykunuza yeterli olmayan düzeyinden dolayı vücut saatiniz engelleniyor ve erteleniyor.

Bu yüzden Android ve iOS platformlarında yapılan güncellemelerle telefonlara ve tabletlere eklenen gece modu özelliğiyle melatonin hormonu salgısını engelleyen mavi ışıklar düşürülerek ekrandan yayılan ışığın daha sıcak ve yumuşak renklerde olması sağlanıyor. Bilgisayarlarda da f.lux gibi bulabileceğiniz programlarla ekran ışığınızın gün batımından itibaren ayarlanarak sıcak renklere dönüştürülmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili  Tutankhamun'un Mezarında Gizli Bir Oda Olduğu Düşünülüyor

 

Daha Az Mavi Işık Sağlığınız İçin İyi, Peki ‘Gece Modu’ Uykunuzu İyileştiriyor Mu?

Gece Modu eklentisiyle birlikte ekranınızdaki mavi ışıkların düşürülmesi ve sıcak renklere dönüştürülmesi ışığın melatonin hormonu salgısı üzerindeki etkisini azaltmaya yarıyor ve sirkadiyen ritminize yararlı oluyor olabilir ancak Gece Modu açıkken telefonunuz ve tabletiniz uykunuzu artık kaçırmıyor mu?

Gece Modu uykunuzun kalitesini sağlamaktansa akıllı telefonunuzun ve tabletinizin uykunuzu kaçırmasını en aza indiriyor diyebiliriz. Gece Modu etkin olsa bile cihazınızın ekranından yayılan ışık karanlık bir odada dahi olsanız uykunuzun gelmesini engelleyecek ve uyku kalitenizi azaltacaktır ancak telefonunuzu akşam saatlerinde kullanmanız gerekiyorsa Gece Modu etkinken kullanmanız bu zararı en aza indirecektir.

İlgili  Tüm Ayrıntılarıyla En İyi Otomobil Ödüllü Tesla Model S

 

Kısaca özetlemek gerekirse Android ve iOS’a gelen Gece Modu’nu kullanarak akıllı cihazlarınızın uykunuza zararını en az indirebilirsiniz. Hava karardıktan sonra bilgisayarınızı kullanmak istiyorsanız f.lux gibi yazılımlar kullanmanız da faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin