Loading...
AstronomiDünyadan Güncellemeler

Süper Kütleli Kara Delik Bir Yıldızı Parçalarken Gözlemlendi

Bilim insanları ‘ASASSN-14li’ diye adlandırdıkları olayda süper kütleli bir kara deliğin yıldızı parçalayışı ve nasıl toz haline getirdiğini ayrıntılarıyla gözlemlendi.

Kara deliğin yıldızı parçalayışı illüstrasyon
Telif Hakkı Görüntü: NASA/CXC/U.Michigan/J.Miller et al.; İllüstrasyon: NASA/CXC/M.Weiss

Kara delikler yeni yeni bir gizem olmaktan çıkmaya başlamışken 21 Ekim 2015 tarihinde NASA’nın yayınladığı bu gözlem sonuçları bilim insanlarının süper kütleli bir kara deliğin yıldızı parçalayışı detaylarıyla gözlemlendiğini gösteriyor. Dünyadan 290 ışık yılı uzaklıkta gerçekleşen olayda bir kara deliğin yakınından geçerken kara deliğin büyük yer çekimine yakalanan bir yıldızın nasıl toz haline gelerek kara delik tarafından çekildiğini gözlemleyen bilim insanları kara delikler hakkında yaptıkları gözlemlerle bilinmeyen cevapları bulmaya biraz daha yaklaşmış olabilirler.

İlgili  1,700 Yıllık Tarihi Mozaik Yer Döşemesi Bulundu

Temsili görüntüleri oluşturulan ‘ASASSN-14li’ olayında bir yıldızın toz haline gelişi oldukça net bir biçimde gözüküyor. X-Ray ile yapılan ölçümler sonucunda gözlemlenebilen olay, 8 ve 11 Kasım 2014 tarihlerinde gerçekleşmiş ve gözlemlenmesi 22 saat sürmüş.

Onlarca ışık yılı uzaklıktaki yerleri gözlemleyebilen hale gelen bilim ve teknolojinin bu hızlı atılımı bilinmeyen birçok bilgiyi günlük bilgiler haline getireceğini görmeyi bekliyoruz.

 

Kara delikler hakkında daha fazlası:

Kara Delikleri hepimiz duyduk, peki ya Beyaz Delikler ?

 

Kaynak: Chandra X-Ray Observatory

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin