Loading...
Dünyadan GüncellemelerTeknoloji

Stanford Güneş Arabası Projesi

Güneş arabası, isminden de anlaşılacağı gibi gücünün büyük bir bölümünü güneş enerjisinden alan bir otomobil. Bu yüzden dış yüzeyi otomobillerden farklı olarak güneş enerjisi panelleriyle kaplı ve güneş enerjisini depolayabilmek için akümülatöre sahip. Bu sayede bulutsuz ve güneşsiz hava şartlarında uzun bir süre kullanılması mümkün. Yüksek kapasiteli güneş panelleri ile 10 metrekarelik alandan 2.25 kW enerji sağlayabilen güneş arabasının panelleri çeşitliliğine göre farklılık gösterebilir.

Güneş enerjisiyle çalışan arabalar Avustralya çöllerinde görülmeye başlandı. Tost makinesiyle çalışan bir araba düşünün. Bu sözleri söyleyen Stanford Güneş Arabası Projesi üzerinde çalışan öğrencilerdir. Öğrencilerin amaçları yakıt tasarrufu, daha hafif ve daha aerodinamik araçlar yapmaktı.

İlgili  Süper Kütleli Kara Delik Bir Yıldızı Parçalarken Gözlemlendi

Yukarıdaki araç max. 89km/h hıza çıkabiliyor. Hafif taşıt olarak tek bir pilin şarj edilmesiyle çalışıyor. Önünün keskin olmasının amacı sürtünmeyi en aza indirmek için tasarlanmış. Öğrencilerin mühendislik felsefesi araçları daha verimli ve sürdürülebilir hale getirmek için geleneksel tasarımlardan yararlanmışlar. Günümüz yollarına pek uygun olmasalar da gelecekte yollarda elektrikli araçları sık sık karşılaşabiliriz gibi duruyor.

 

Kaynak:

http://www.bbc.com/future/story/20150812-the-car-that-runs-on-sunshine

Home

 

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin