Loading...
Dünyadan Güncellemeler

Çarpma İşlemi: Japon Çocukların Çarpma Yöntemi ve Türkiye’de Çarpma İşlemi

Japon çocukların çarpma yöntemi ile karışık çarpma işlemlerini görselleştirerek kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Japon çocukların okullarda öğrendiği çarpma yöntemi ile karışık işlemleri çok daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Japon çocukların çarpma yöntemi ile çarptığı yüksek basamaklı sayıların karşısında trajikomik bir şekilde aşağıda yazımıza eklediğimiz videoda insanlara 6×9 kaç eder diye soruyorlar ve şaşırtıcı bir şekilde üniversite öğrencisi olan, lise son sınıf öğrencisi olan kişilerin bu soruya doğru cevap veremediği görülüyor. Tek basamaklı sayıları çarpamayıp bundan utanmaktansa gülüyoruz. Bu tabi ki de kamera ve mikrofon karşısında heyecandan olabilir belki normalde böyle bir hatayı yapmayacak insanlar heyecanlanıp bu cevapları vermiş olabilirler ancak gençlerden bu ilkokul işlemine cevap verenler bile bundan emin olamıyorken doğru cevap verenlerin çoğunun yetişkin ve orta yaşın üzerindeki insanlar olması dikkat çekici.

İlgili  Deri Hücrelerinden Nöron Hücreleri Yapılabilecek

https://www.youtube.com/watch?v=B95lvFnVrak

Ablalarım, abilerim, teyzelerim, amcalarım, kardeşlerim lütfen bu halimize artık bir son vermeliyiz, utanmamız gereken şeylerle övünmek Türk Milletinin niteliği haline gelmeyi başladı. Öğrenen, gelişen, okuyan insanlar olalım ki çevremize, ülkemize ve şu insanlığa katkısı olan bireyler olalım, hayatta bir amacımız olsun ve bu amaç ile ilerleyelim.

Japon çocukların öğrendiği yöntem matematiksel işlemi görselleştiriyor ve karmaşık çarpma işlemlerini basitleştirirek rahatlıkla hesaplanabilecek hale getiriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=e-P5RGdjICo

Örnek bir video daha:

https://www.youtube.com/watch?v=_AJvshZmYPs

 

Kaynak: IFL Science | http://www.iflscience.com/editors-blog/check-out-simple-way-japanese-kids-learn-multiplication

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin