Loading...
Dünyadan GüncellemelerFizik

Hepimiz Kara Deliği Duyduk, Peki Beyaz Delik Nedir ?

Beyaz delik nedir sorusunun en basit cevabı kara deliklerin tam tersi olarak varsayılmaktadır. Kara deliğin yer çekimi kuvveti çok büyük olduğu için ışığı dahi kendisine doğru çekerek soğurabilmekteyken (ışık evrende başka hiçbir güç tarafından bükülememektedir) beyaz deliklerse bu işin tam tersini yaparlar ve cisimleri kendilerinden uzaklaştırırlar. Beyaz delikler yaydıkları aşırı enerji ile her türlü cismi kendilerinden uzaklaştırabilmektedirler.

 

 

Beyaz Delik Nedir ?

Beyaz delikler kara deliklerin yuttuğu maddelerin solucan deliğinden geçerek evrenin başka bir noktasında çıktığı noktalardır.  Beyaz deliklere hiçbir madde giremez sadece kara deliklere düşen maddeler çıkabilirler. Beyaz delik isminin verilmesinin sebebi de budur.

İlgili  1,700 Yıllık Tarihi Mozaik Yer Döşemesi Bulundu

 

Beyaz Delikler Varlığı Kanıtlandı mı?

Beyaz deliklerin varlığı henüz varsayımsal. Kara deliklerin varlığı kanıtlanmış olsa da beyaz deliklerin varlığı hakkında herhangi bir yargıya varılamamış durumda.

Beyaz delikler tam olarak açıklayamadığımız bir çok olayın açıklanmasında kullanılabilir olsa da da (Big Bang Theory yani Büyük Patlama Teorisi açıklaması olarak dahi kullanılabileceği düşünülmekte) önümüzdeki yıllarda fizikçilerin ve matematikçilerin üzerinde daha çok çalışması gerekiyor.

Bir Kara Deliğin Yıldızı Parçalayışı

İleri Okuma Önerileri:

What Is A White Hole?

Are White Holes Real?

Stephen Hawking’s new research: ‘There are no black holes’

İlgili  Deri Hücrelerinden Nöron Hücreleri Yapılabilecek

Stephen Hawking may have finally solved the black hole ‘information’ problem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin