Loading...
Fizik

EM-Sürücüsü: NASA’nın Çalıştığını Kabul Ettiği Elektromanyetik Sürücü

em-sürücüsü

NASA’nın geçtiğimiz aylarda çalıştığını kabul ettiği Elektromanyetik Sürücüsü, yani kısaca EM-Sürücüsü, Ay’a sadece 4 saatte, Mars’a 70 günde ve Pluton’a ise 18 ayda gitmemize olanak verebilecek bir teknoloji. Hakkında çok söz duyduğumuz EM-Sürücüsü, insanlığı yeni bir noktaya taşıyabilecek yeni bir buluş olabilir mi?

Yakıt olarak ne kullanıyor?

EM-Sürücüsü basitçe momentum ve enerjiyi itiş gücüne çeviren bir teknoloji diyebiliriz. Yakıt olarak atmosfer içindeyken sıvı hidrojen, atmosferden çıktıktan sonraysa sıvı oksijen kullanan, yani suyun elementleriyle çalışan EM-Sürücüsü oldukça çevreci bir teknoloji diyebiliriz.

İlgili  Süper Kütleli Kara Delik Bir Yıldızı Parçalarken Gözlemlendi

 

EM-Sürücüsü Fizik yasaları tarafından açıklanamıyor mu?

NASA Eagleworks Laboratory ekibi “Şuan Fizik Yasaları üzerine olan anlayışımıza göre elektromanyetik sürücünün çalışmasının imkansız olduğu” diyordu. Ancak yapılan testlerde bu teknolojinin çalıştığını kabul eden NASA Eagleworks Laboratory ekibi bu teknolojinin pilot-dalga kuramı ile fizik yasalarıyla çelişmeden açıklanabileceğini belirtiyor.

Ancak bu teknolojinin yaratıcısı Roger Shawyer’un söylediğine göre, EM-Sürücüsü doğrudan Newton’un 3. kuralına dayanmakla birlikte, klasik fizikle açıklanabiliyor.

Bu yeni teknolojinin yaratıcısı Roger Shawyer’la bir röportaj:

 

Daha fazla mı itiş gücü sağlıyor?

NASA’nın çalışmalarına göre EM-Sürücüsü 1.2 milinewton/kilowatt itiş üretirken, Hall iticileri 60 milinewton/kilowatt itiş üretiyorlar. Ancak Hall iticileri için gerekli olan malzeme ve yakıtın ağırlığından dolayı yalnızca 6.67 micronewton/kilowatt itiş sağlanabiliyor.

İlgili  Hepimiz Kara Deliği Duyduk, Peki Beyaz Delik Nedir ?

 

Kullanım alanları neler?

Uzay gemilerinde, uçaklarda ve ileride insansız uçan araçlarda kullanılabilir olarak öngörülüyor. İtiş gücü gerekli birçok alanda kullanılabilecek olsa da, henüz sadece test aşamasında. Aynı zamanda bu teknolojinin ismine uzay filmlerinden aşina olduğumuz Warp Sürücüsü olmadığını da belirtelim.

 

Tamamen yeni bir teknoloji olan EM-Sürücüsünün hayatımıza ne zaman gireceği, ne kadar değiştireceği soruları şuan için daha uzak bir gelecekte görünüyor. Bu teknolojinin çalıştığı kanıtlanmış olsa da, yapılacak olan tasarımlar ve sürücünün çalışabilirliğini çok fazla test bekliyor. Ancak şimdiden insanlığa uzay hakkında yeni bir umut vermiş durumda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin