Loading...
Dünyadan Güncellemeler

Tüm Ayrıntılarıyla En İyi Otomobil Ödüllü Tesla Model S

Tesla Model S

En iyi elektrikli otomobil ödülüne değil, en iyi ‘otomobil’ ödülüne sahip Model S hakkında bilinmesi gereken detaylar.

Tesla Motors’un geliştirdiği ikinci nesil otomobil Tesla Model S firmanın tüm otomobilleri gibi %100 elektrikli. Otomobil 4 kapılı bir sedan olmasına karşın tasarımı hatchback gibi. En iyi elektrikli otomobil ödülüne değil, en iyi otomobil ödülüne sahip.

Model S üç farklı modele sahip. Bunlar 4×2 ve 4×4 çekişe sahip 70 ve 85 kWh bataryalı modeller olup bunlara ek 85 kWh’lık performans modelidir.

Tasarımından bahsetmek gerekirse Model S diğer elektrikli otomobillerin aksine, sıfırdan elektrikli otomobil düşüncesiyle üretilmiş. Ön ve arka tekerleklerin arası tamamen bataryayla oluşması otomobilin en büyük avantajlarından biri olup bu dizayn sayesinde aracın en ağır parçası olan bataryası yere yakın olmakta ve ağırlık merkezini aşağıya çekerek harika bir yol tutuşu sağlamakta. Aynı zamanda aracın içi daha geniş ve taşıma kapasitesi artmakta.

İlgili  Bu Hafta Sonu: 13-14 Aralık Tarihlerinde Geminid Göktaşı Yağmuru Her Yerden İzlenebilecek
Tesla Model S
Tesla Model S

 

Aracın motoru ise arka tekerlekler arasında ve sadece bir karpuz büyüklüğünde. Bu sayede ön ve arka bagaj olarak kullanılmakta.Yere yakın ağırlık merkeziyle Model S diğer elektrikli araçların eleştirildiği ağır pil dezavantajını avantaja çeviriyor.

Tesla Model S
Tesla Model S

Tesla Model S günlük hayatta kullandığımız cep telefonları ve bilgisayarlarımızda kullanılan Li-ion pillerle çalışmakta. Tesla Model S Panasonic’in 18650 pillerinin soğutma ve sigorta sistemleri ile pil kimyası biraz değiştirilmiş versiyonunu kullanmakta. Bu pillerin kullanım alanı ufak elektronikler olsa da bir Model S’te bunlardan binlerce kullanmak gerekiyor. Model S hemen hemen her prizde ve her yerde şarj olabilir. Aracın menzili modeline ve kullanıma göre farklılık göstersede ortalama menzili 330 ve 450 km arasında değişmekte. Ancak düşük hızda kullanım ile tek şarjda kat edilen mesafe rekoru 727.8 km ile Model S’in performans aracı olan P85D’ye ait.

İlgili  Ponponlu Battaniye Yapımı
Tesla Model S
Tesla Model S

Eğer uzun yol kat etmek istiyorsanız Model S’in 400 km’lik menzili tek şarjda fazlasıyla yeterli olsa da, her insana normal bir prizden şarj etme süresi korkutucu gelebilir. Burada ise Tesla iki çözüm yolu düşünmüş. Supercharger istasyonları ve batarya değişimi. Supercharger istasyonları dünyanın en hızlı ve aynı zamanda en çabuk büyüyen şarj istasyonlarıdır. Tek seferde 135 kW güç vererek bir Model S’in bataryasını 20dk’da 300km’den fazla yol kat edebilecek kadar şarj edebilir. Üstüne üstlük tamamen ve ömür boyu bedavadır. Planlanan Supercharger gelişim haritasında 2015 sonunda İstanbul, 2016’da ise Türkiye’nin batısındaki 9 şehir bu bu istasyonlara sahip olacak. Yani Antalya’dan yola çıkıp Londra’ya kadar Model S ile, hiç petrol kullanmadan ve tamamen bedava gitmek mümkün olacak.

İlgili  Tesla'nın Sürücüsüz Otomobil Güncellemesi / Devrimi
Tesla Model S
Tesla Model S
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin