Loading...
AstronomiDünyadan Güncellemeler

Deri Hücrelerinden Nöron Hücreleri Yapılabilecek

Çin’de geliştirilen kimyasal bir karışım ile deri hücrelerinden nöron hücreleri elde edildi ve bu yöntemin alzheimer hastaları dahil birçok kişinin hayatını değiştirebilir.

Deri Hücrelerinden Nöron Hücreleri

 

Çin’de bağımsız iki laboratuar kimyasal bir karışım kullanarak deri hücrelerini nöron hücrelerine dönüştürebildi. Sağlıklı bireylerden, alzheimer hastalarından ve farelerden alınan deri hücrelerini bu kimyasal karışım sayesinde nöron hücresine dönüştürüldü. Bu kimyasal karışımın daha farklı halleriyle Alzheimer hastalarının deri hücrelerinden nöron hücreleri ‘ne dönüştürülerek kullanılabileceği belirtiliyor.

 

Testler başarılı sonuçlanmış olsa da henüz kesin bir karar verilebilecek aşamaya gelinmiş değil. Sağlık alanında yaşanan bu hızlı gelişmeler hayatımıza da yavaş yavaş girmeye başlamış durumunda. Alzheimer için geliştirilen ilaçlar, kanser tedavi yöntemlerindeki gelişmeler gittikçe başarıya ulaşmaya başlarken hayatımızı da yakında değiştirecek gibi duruyor. Test aşamalarını geçen bir çok ilaç, yöntem, teknik ne zaman hayatımıza girer bilemiyoruz ama insan oğlu ya altın çağını, ya da yok oluşunu yakında yaşayabilirmiş gibi duruyor.

İlgili  Çarpma İşlemi: Japon Çocukların Çarpma Yöntemi ve Türkiye'de Çarpma İşlemi
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin