Loading...
Dünyadan GüncellemelerTeknoloji

BMW i3 Elektrikli Otomobil

‘BMW i’ serisi projesi kapsamında 2007’den bu yana yapılan çalışmaların sonucu olan BMW i3, dünyanın lüks elektrikli otomobili olmasıyla göze çarpıyor. Eylül ayından itibaren 46 bin 100 Euro’dan başlayan anahtar teslim fiyatı ve Türkiye’ye özel donanım paketiyle satışa sunuldu. BMW i3 elektrikli otomobil büyük kardeşi i8’in hatlarını ve stilini andırırken BMW markasının çizgileri her zamanki gibi ön plana çıkıyor.

BMW i3 Elektrikli Otomobil ‘inin teknik özellikleri ise şöyle; i3 170 HP güce sahip, 250 Nm tork üreten, 0-100 km/h hızlanmasını 7.2 saniyede tamamlayan lityum iyon bataryalı güce sahip. Gündelik bir sürüşte 160 kilometre gibi menzili görüyor. i3, iki farklı ekonomik moda sahip. ECO PRO modunda 20 kilometreye kadar ve ECO PRO+ modunda yine 20 kilometre daha yükselerek 200 kilometre menzile ulaşıyor.

İlgili  Google Haritalar Çevrimdışı Kullanılabilecek

BMW i3’ün Türkiye donanım paketinde is çok fonksiyonlu direksiyon, lastik basınç göstergesi, yağmur sensörü, otomatik klima, fren fonksiyonlu hız sabitleyici, LED teknolojili gündüz farları, navigasyon, uzaktan erişim hizmetleri, Türkçe ön panel ve batarya sertifikası gibi özellikler yer alıyor.

BMW i3 tasarımıyla ise tam bir şehir aracı olarak karşımıza çıkıyor. Sadece elektrik enerjisi ile çalışan ve sürdürülebilir, emisyonsuz mobilite gereksinimlerine uygun olarak uyarlanmış bir otomobil. Yandan bakıldığında cam tasarımı ve karşılıklı açılan kapıları dinamikliğini gözler önüne seriyor. 19 inçlik jantları ise sportif bir görünüm kazandırmış.

İlgili  Stanford Güneş Arabası Projesi

 

Kaynak: http://www.bmw.com/com/en/newvehicles/i/i3/2013/showroom/index.html | BMW

 

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin