Loading...
Dünyadan Güncellemeler

1,700 Yıllık Tarihi Mozaik Yer Döşemesi Bulundu

 

Geçtiğimiz yıl İsrailli bir arkeolog keşfettikleri eski bir lüks villanın avlusunda bulunan mozaik döşemenin 1,700 yıl önce yapılmış bir tarihi mozaik yer döşemesi olduğunu tespit etti.

Bu tarihi mozaik yer döşemesi dışında işçilerin otoyol yapımı sırasında kazıkları alanda bulunan villanın içinde duvarda büyük bir mozaik döşemenin olduğu ortaya çıkarıldı. Çeşitli hayvan figürleriyle işlenen bu mozaiklerin aynı dönemden kalmış olması muhtemel.

Büyük bir tarihi zenginliğe ve geçmişe sahip olan Orta Doğu Ülkeleri’nin kazılan her yerden bir tarihi eser, yerleşim yere çıkmasına, dönemlerinin en zengin uygarlıklarının özelliklerini göstermelerine rağmen günümüzde geldiği nokta çok manidardır. Halk yapısının, zihniyetin, eğitimin ne kadar önemli olduğunu herkesin keşfetmesi gerekir. Binlerce yıl önce yaptığı sanatı, bilimi unutmuş olan bu ülkeler, bilim ve sanatla büyümüş ve süper güç haline gelmiş ülkelerden yardım almaya muhtaç hale gelmiştir.

İlgili  Çarpma İşlemi: Japon Çocukların Çarpma Yöntemi ve Türkiye'de Çarpma İşlemi

Umuyoruz ki herkes yaptıkları yanlışları, eksiklikleri görür ve tamamlar ki gerilemekten ilerlemeye geçen bir Orta Doğuyla birlikte büyüyen bir dünya medeniyeti görme şansımız olur.

 

Avluda bulunan mozaikten daha fazla fotoğraf:

 

Kaynak: http://www.livescience.com/52815-courtyard-mosaic-unearthed-in-israel.html

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşabilirsin